Zakład Elektroniki Medycznej

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Start Badania i nauka Prace doktorskie dr inż. Adam Sankowski

dr inż. Adam Sankowski

"Wyznaczenie parametrów drzew naczyń krwionośnych odwzorowanych w obrazach cyfrowych 3D rezonansu magnetycznego, z wykorzystaniem morfologii matematycznej"

Autor: dr inż. Adam Sankowski
Opiekun: prof. dr hab. Andrzej Materka
data obrony: grudzień 2014

Celem badań jest opracowanie algorytmu modelowania układu naczyń krwionośnych mózgu na podstawie obrazów trójwymiarowych rezonansu magnetycznego dużej rozdzielczości. Geometryczny model naczyń będzie stosowany do wizualizacji tętnic i żył oraz do wyznaczania ich ilościowego opisu parametrycznego. Oczekuje się, że obliczone parametry geometryczne naczyń (np. objętość gałęzi, czy parametry przekrojów poprzecznych) uzupełnią w sposób istotny wyniki badań medycznych i przyczynią się do bardziej obiektywnej i trafnej diagnozy medycznej. W niniejszym projekcie zakłada się wykorzystanie metod morfologii matematycznej do segmentacji obrazów.

Istotą projektu jest "śledzenie naczyń krwionośnych" za pomocą autorskiej modyfikacji algorytmu rozrostu regionu, z uwzględnieniem lokalnego otoczenia tych obszarów obrazu, które odpowiadają żyłom i tętnicom. Priorytetami algorytmu są szybkość działania oraz automatyczny dobór parametrów, przy zachowaniu jak największej dokładności. Dokładność odwzorowania kształtu naczyń krwionośnych za pomocą opracowanego algorytmu jest oceniana na podstawie obrazów symulowanych numerycznie oraz rzeczywistych obrazów rezonansu magnetycznego - zmierzonych dla odpowiednio zbudowanych obiektów testowych (tzw. fantomów) i dla mózgu ochotników. Planuje się opracowanie programu komputerowego dla lekarzy - do analizy obrazów i modelowania naczyń. Obliczenia realizowane przez program będą wspomagane przez procesory karty graficznej komputera, np. z wykorzystaniem technologii Nvidia CUDA (Compute Unified Device Architecture).

 

ELEKTRONIKA MEDYCZNA - NIEZASTĄPIONA W DIAGNOSTYCE, LECZENIU I REHABILITACJI

 

Trzeba biec z całych sił by pozostać w tym samym miejscu. Żeby poruszać się do przodu, trzeba biec dwa razy szybciej.

L. Carroll,  "Przygody Alicji w Krainie Czarów"

Polecane strony

Przydatne linki:
Instytut Elektroniki
telekomunikacja, elektronika medyczna, termografia
Politechnika Łódzka
strona główna Politechniki

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 5 gości 

Migawki

Zakład Elektroniki Medycznej - nowa odsłona. Witamy na nowej stronie Zakładu. Zapoznaj się z naszą witryną!

Zostań z nami na dłużej :)