Lista przedmiotów z materiałami udostępnionymi dla studentów

Dla_studentów
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Nowe media Instytutu Elektroniki


Serdecznie zapraszmy na nową stronę Instytutu Elektroniki dostępną pod adresem:

ie.p.lodz.pl

Zachęcamy także do śledzenia instytutowego kanału na platformie LinkedIn.

Pierwsza w Polsce kamera mikrobolometryczna z detektorem typu VOx
Środa, 04.08.2010 10:13

W Zakładzie Układów Elektronicznych i Termografii Instytutu Elektroniki powstała pierwsza w Polsce mikrobolometryczna kamera termowizyjna (rysunek u góry) wykorzystująca detektor typu VOx (tlenek wanadu). Kamera współpracuje ze specjalistycznym oprogramowaniem ThermalScope. Jest przeznaczona do zastosowań technicznych oraz medycznych.

Przewiduje się zastosowanie tej kamery w badaniach nieniszczących, w budownictwie oraz w medycynie, głównie do badań przesiewowych. Dzięki zastosowaniu detektora typu VOx kamera ta pozwala rozróżnić temperatury rzędu 40mK. Jest to niewątpliwą zaletą w przypadku diagnostyki medycznej, gdzie wymagana jest wysoka rozdzielczość temperaturowa. Poprzez lokalizowanie miejsc na powierzchni skóry pacjenta o nienaturalnie podwyższonej lub obniżonej temperaturze, lekarz jest w stanie diagnozować stany chorobowe (np. nowotwory) oraz ich rozmiar. Przykładowy termogram uzyskany przy pomocy prototypu kamery pokazano na rysunku na dole.

W ZUEiT opracowano także nowatorską metodę korekcji niejednorodności obrazów uzyskiwanych z  mikrobolometrycznych kamer termowizyjnych. Metoda ta pozwala na wyeliminowanie problemu okresowego „zamrażania” obrazu, umożliwiając nagrywanie nieprzerywanych sekwencji termogramów. Jest ona przedmiotem dwóch zgłoszeń patentowych:

  • Bogusław Więcek, Robert Olbrycht, Mariusz Kastek, Tomasz Orżanowski, Tomasz Sosnowski, Sposób korekcji niejednorodności wzmocnienia matryc mikrobolometrycznych” z dnia 02.02.2009 r.
  • „Sposób eliminowania wpływu dryftu temperaturowego matryc mikrobolometrycznych na jakość obrazu generowanego w tych matrycach” z dnia 19.10.2009 r.
 

GOŚCIMY

Naszą witrynę przegląda teraz 5 gości