Szkoła letnia BCI w Grecji
Środa, 06.10.2010 09:43

W dniach od 27 września do 1 października w malowniczym Patras odbyła się 5 Międzynarodowa Szkoła Letnia w zakresie nowych technologii dla biomedycyny pod hasłem "High Throughput Communication between Brain and Machines".
Szkołę zorganizowano pod auspicjami europejskiego programu badawczego COST BM 0601 Neuromath, poświęconemu studiom funkcjonowania i budowy mózgu. Przewodniczącym komitetu organizacyjnego Szkoły był prof. Anastazios Bezarianos.

W zajęciach szkoły wzięło udział ok. 50 badaczy specjalizujących sie w opracowywaniu interfejsów do sterowania komputerem za pomocą elektrycznych sygnałów mózgowych (BCI – brain computer interface). Jednym z 17 światowej sławy wykładowców zaproszonych do wygłoszenia wykładu w ramach zajęć Szkoły był dr inż. Marcin Byczuk. Wysoko oceniony i żywo dyskutowany wykład dra Byczuka został połączony z pokazem działania nowatorskiego interfejsu jego autorstwa. Interfejs ten pozwala na wprowadzanie danych do komputera bez udziału palców czy kończyn i może być niezastapioną pomocą np. dla osób sparaliżowanych. Sygnały dla komputera są w tym interfejsie generowane automatycznie – w rezultacie koncentracji wzroku na poszczególnych (delikatnie migoczących) "klawiszach" wirtualnej klawiatury. Gratulujemy!

Projekt dra Marcina Byczuka jest finansowany w ramach grantu pt. "Elektroniczny interfejs człowiek-komputer z wykorzystaniem wzrokowych sygnałów wywołanych" (nr N N515 520838)

Ochotnik testuje interfejs "na żywo", po zaledwie 10 minutach treningu w dniu poprzedzającym pokaz.