Lista przedmiotów z materiałami udostępnionymi dla studentów

Dla_studentów
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Nowe media Instytutu Elektroniki


Serdecznie zapraszmy na nową stronę Instytutu Elektroniki dostępną pod adresem:

ie.p.lodz.pl

Zachęcamy także do śledzenia instytutowego kanału na platformie LinkedIn.

Statuetki Łódzkie Eureka 2009 przyznane
Piątek, 20.03.2009 13:48

Badania prowadzone w Instytucie Elektroniki przyczyniają się do zwiększenia bezpieczeństwa strażaków, chroniąc ich zdrowie i życie podczas bardzo trudnych akcji ratunkowych.

Zespół prof. dr hab. inż. Izabelli Krucińskiej z Wydziału Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów przy współpracy z pracownikami z Zakładu Telekomunikacji Instytutu Elektroniki:- prof. dr hab. inż. Tomaszem Kacprzakiem,
- dr inż. Sławomirem Hausmanem,
- dr inż. Łukaszem Januszkiewiczem

oraz z zespołem dra Grzegorza Owczarka z Centralnego Instytutu Ochrony Pracy został wyróżniony statuetką Łódzkie Eureka za wybitne osiągnięcia naukowe, artystyczne i techniczne. Przedmiotem prac prowadzonych przez interdyscyplinarny zespół specjalistów było „Ubranie strażackie nowej generacji z tekstronicznym systemem monitorowania parametrów fizjologicznych”.

W ramach projektu opracowano i wykonano unikatowy strój strażacki z systemem zdalnego monitorowania parametrów fizjologicznych człowieka. Ubranie jest wyposażone w czujniki pozwalające na pomiar takich parametrów osoby monitorowanej jak:
- temperatura skóry,
- parametry akcji serca,
- temperatura w warstwach odzieży,
a także wykrywanie stanu bezruchu.


System umożliwia jednoczesne monitorowanie nawet 30 strażaków. Bardzo istotna w pracy systemu jest możliwość monitorowania stanu fizjologicznego strażaka w sposób ciągły. Rejestrowane parametry fizjologiczne są przekazywane drogą bezprzewodową do jednostki sterującej akcją strażaka, znajdującej się np. w wozie strażackim. W przypadku zagrożenia zdrowia strażaka, mogą zostać bezzwłocznie podjęte decyzje o ewentualnej jego ewakuacji. Informacja o podjętej decyzji zostaje natychmiast przesłana do strażaka, który może opuścić strefę zagrożenia. Taka łączność jest możliwa dzięki antenie tekstylnej, opracowanej w Zakładzie Telekomunikacji Instytutu Elektroniki. Zaletą takiej anteny jest jej elastyczność i łatwość połączenia z odzieżą. Możliwe jest dzięki temu zapewnienie dużego komfortu użytkowania ubrania tekstronicznego.

Prace zespołu zostały również wyróżnione Złotym Medalem Brussels Eureka oraz Srebrnym Medalem Stowarzyszenia Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów

Tekstronika to nowa, interdyscyplinarna dziedzina nauki integrująca wiedzę z zakresu włókiennictwa, elektroniki i teleinformatyki. Tekstronika umożliwia umieszczanie w bezpośredniej bliskości człowieka (w odzieży) urządzeń elektronicznych, które mogą poprawiać komfort życia lub bezpieczeństwo w środowisku zagrażającym zdrowiu.
Zakład Telekomunikacji Instytutu Elektroniki prowadzi prace badawcze w zakresie nowych systemów wykorzystujących łączność bezprzewodową w systemach tekstronicznych. W tym celu opracowywane są specjalizowane urządzenia radionadawcze przeznaczone do pracy w pobliżu ciała człowieka, zintegrowane z odzieżą. Prowadzone są również prace badawcze nad nowymi konstrukcjami anten tekstylnych.

 

GOŚCIMY

Naszą witrynę przegląda teraz 15 gości