Konferencja TTP 2019
Piątek, 04.10.2019 09:32

W dniach 24-26 września 2019 roku odbyła się w Ustroniu-Jaszowcu, w malowniczym Beskidzie Śląskim, XII Konferencja TERMOGRAFIA I TERMOMETRIA W PODCZERWIENI (TTP). W konferencji wzięło udział 70 uczestników, głównie z Polski, ale także z Niemiec, Belgii i Wielkiej Brytanii i Ukrainy. Przedstawiono ciekawe prace naukowe i wdrożeniowe z dziedziny badań nieniszczących oraz zastosowań termowizji w podczerwieni w medycynie, przemyśle i pożarnictwie.

Konferencja TERMOGRAFIA I TERMOMETRIA W PODCZERWIENI jest największą konferencją dotyczącą ilościowych badań termograficznych organizowaną w kraju. Konferencja ma charakter cykliczny i odbywa się co dwa lata.  Jest forum naukowo-technicznym, na którym specjaliści z różnych dziedzin mogą wymieniać swoje doświadczenia, zaprezentować wyniki badań oraz zastosowania termografii i szeroko pojętej termometrii. Forum to umożliwia integrację środowiska naukowo-badawczego z przemysłem, gdzie coraz częściej stosuje się w praktyce termografię w podczerwieni.

Referaty zaproszone na temat detektorów terahertzowych i nowych aplikacji systemów obrazowania termalnego wygłosili prof. Antoni Rogalski i dr Piotr Pręgowski. Przestawiono łącznie 37 prac w formie referatów i plakatów.
Najlepsze prace zostały opublikowane w 3. specjalnych zeszytach recenzowanego czasopisma MAM – Measurement Automation Monitoring (dawny PAK – Pomiary Automatyka Kontrola)
Dyskutowano o przyszłym charakterze konferencji TTP oraz o możliwości publikowania najlepszych prac w punktowanych czasopismach.
Jak zwykle, Konferencji TTP towarzyszyła wystawa sprzętu termowizyjnego. Na zakończenie Konferencji, organizatorzy zaprosili gości na wycieczkę do Cieszyna połączoną ze zwiedzaniem Browaru Zamkowego założonego w 1846r.