System komórkowy 5G jako źródło fali w radarze pasywnym – pionierskie badania
Piątek, 11.03.2022 11:32

Z inicjatywy Politechniki Warszawskiej (dr hab. inż. Piotr Samczyński – Instytut Systemów Elektronicznych) i we współpracy z Akademią Górniczo-Hutniczą (prof. dr hab. inż. Tomasz P. Zieliński – Instytut Telekomunikacji) oraz firmą Ericsson (dr inż. Jacek Wszołek) bierzemy udział w badaniach nad wykorzystaniem systemów komórkowych 5G jako źródła fali w radarze pasywnym. Badania są przeprowadzane z wykorzystaniem systemu pilotażowego 5G, który został zbudowany w kampusie Politechniki Łódzkiej w ramach projektu DIH5G. Ze strony Instytutu Elektroniki w pracach uczestniczą dr hab. inż. Sławomir Hausman, prof. uczelni i dr inż. Piotr Korbel, prof. uczelni.

Wyniki współpracy zostały opublikowane w artykule w prestiżowym czasopiśmie IEEE Transactions on Geoscience and Remote Sensing:

P. Samczyński, K. Abratkiewicz, M. Płotka, T. P. Zieliński, J. Wszołek, S. Hausman, P. Korbel, A. Księżyk, "5G Network-Based Passive Radar", IEEE Transactions on Geoscience and Remote Sensing, vol. 60, pp. 1-9, 2022, doi: 10.1109/TGRS.2021.3137904

W artykule przedstawiono pionierskie wyniki udanego wykrywania celów z wykorzystaniem sieci komórkowej 5G jako źródła iluminacji w pasywnym systemie radarowym. Fala elektromagnetyczna generowana przez rzeczywistą stację bazową pozwoliła na zdalne wykrywanie poruszającego się samochodu w geometrii bistatycznej, co pokazuje wykonalność radaru pasywnego, w którym sieci radiowe nowej generacji służą jako tzw. oświetlacz oportunistyczny.