Ocena wpływu włóknistych rusztowań na wzrost i różnicowanie się komórek
Wtorek, 20.12.2022 10:14

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z artykułem Florczyk, S. J., Hotaling, N. A., Simon, M., Chalfoun, J., Horenberg, A. L., Schaub, N. J., ... & Simon Jr, C. G. (2023). Measuring dimensionality of cell‐scaffold contacts of primary human bone marrow stromal cells cultured on electrospun fiber scaffolds. Journal of Biomedical Materials Research Part A, 111(1), 106-117.

Jednym ze współautorów jest prof. Piotr Szczypiński.

Z pracy można się dowiedzieć, że mikrośrodowisko ma wpływ na rozwój i zachowanie się komórek. Miejsca adhezji komórek z macierzą pozakomórkowej inicjują wewnątrzkomórkową sygnalizację, która kieruje funkcjami komórki, takimi jak proliferacja, różnicowanie i apoptoza. Celem badań była ocena wpływu włóknistych rusztowań na wzrost i różnicowanie się komórek. Komórki oraz rusztowania wykonane z fluorescencyjnych włókien oraz płaskich folii polimerowych były obrazowane za pomocą konfokalnej mikroskopii fluorescencyjnej. Zastosowano wybrane metody segmentacji obrazów oraz modelowania 3D do analizy trójwymiarowej struktury kontaktów komórka-rusztowanie. Uzyskane wyniki sugerują, że sygnalizacja inicjowana przez miejsce adhezji komórek może pochodzić z wielu płaszczyzn dla hodowli w rusztowaniach włóknistych w przeciwieństwie do sygnalizacji z jednej powierzchni w hodowlach na płaskich foliach.