Lista przedmiotów z materiałami udostępnionymi dla studentów

Dla_studentów
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Antena dla systemów tekstronicznych

Łukasz Januszkiewicz, Sławomir Hausman, Tomasz Kacprzak

Ze względu na rozwój technologii oraz miniaturyzację układów scalonych  można wykorzystywać łączność radiową w coraz większej liczbie mobilnych urządzeń elektronicznych. Korzyści z zastosowania łączności bezprzewodowej sprawiają, że celowe jest wykorzystywanie jej również w urządzeniach tekstronicznych. Stwarza to potrzebę umieszczania elementów toru radiowego bezpośrednio w odzieży. W tym celu konieczne jest opracowanie zarówno nowych metod projektowania takich elementów jak i technologii ich wykonania.

Zaprojektowana antena tekstylna zawiera, podobnie jak antena V, promiennik złożony z dwóch ramion, których zbieżne końce są połączone za pomocą dwuprzewodowej linii zasilającej z symetryzatorem i kablem zasilającym.

W odróżnieniu od konstrukcji oryginalnej, ramiona promiennika zakrzywione są zgodnie z kształtem funkcji wykładniczej i wykonane są z przędzy przewodzącej przymocowanej do warstwy wierzchniej i podłożowej wykonanych z materiału tekstylnego.

Pomiary charakterystyki promieniowania anteny przeprowadzono na otwartym poligonie pomiarowym z przewodzącą ziemią odniesienia. Ze względu na przeznaczenie projektowanej anteny do montażu w odzieży, umieszczono badaną antenę na fantomie imitującym ciało człowieka.

Parametry anteny umożliwiają zastosowanie jej w systemach tekstronicznych wykorzystujących łączność radiową w powszechnie wykorzystywanym paśmie nielicencjonowanym 2,4 ÷ 2,5 GHz. Ze względu na małe wymiary, wagę i objętość oraz dużą elastyczność antena może być z powodzeniem umieszczana wewnątrz odzieży, gdyż nie ogranicza swobody ruchu człowieka, nie wywołuje uczucia dyskomfortu oraz zapewnia wysokie parametry użytkowe odzieży, np. możliwość łatwej konserwacji.

Na parametry przedstawionej anteny mają wpływ lokalizacja w stosunku do ciała człowieka oraz deformacja. W dalszych badaniach prototyp anteny zostanie wykorzystany do zbadania zmian parametrów anteny dla różnych lokalizacji względem ciała.

Antena tekstylna (a), fantom wykorzystany do pomiarów charakterystyka anten (b), odzież strażacka z anteną oraz moduł telemetryczny (c)

Łukasz Januszkiewicz, Sławomir Hausman, Tomasz Kacprzak: Antena mikrofalowa dla systemów tekstronicznych, Przegląd Elektrotechniczny, R.85 NR 6/2009, str. 142-145.