Zakład Telekomunikacji

Badania

For in much wisdom is much grief;
and he who increases knowledge increases sorrow."

Ecclesiastes 1:18

Moje zainteresowania badawcze koncentrują się wokół techniki antenowej i analizy pól elektromagnetycznych.

Badania prowadzone przeze mnie dotyczą między innymi:

• projektowania nietypowych anten (tekstylnych, szerokopasmowych)
  • komputerowego modelowania anten,
  • badania oddziaływania fal elektromagnetycznych na ludzi,
  • pomiarów parametrów materiałowych w zakresie wielkich częstotliwości

Lista publikacji:

• Ł. Januszkiewicz "Zmodyfikowana antena tekstylna pracująca w paśmie 2.5 GHz", Krajowa Konferencja Radiokomunikacji, Radiofonii i Telewizji KKRRiT 2009, Warszawa, 17 - 19 czerwca 2009
  • Ł. Januszkiewicz, S. Hausman, T. Kacprzak „Antena mikrofalowa dla systemów tekstronicznych”, Przegląd Elektrotechniczny, Vol. 2009, nr 6. s.: 42-45.
  • L. Januszkiewicz, S. Hausman, T. Kacprzak, M. Michalak, J. Bilska, I. Krucinska „Textile Body-worn exponentially tapered Vee antenna”, International Conference on Microwaves, Radar and Wireless Communications MIKON 2008, Wrocław 2008
  • Łukasz Januszkiewicz, Sławomir Hausman, Tomasz Kacprzak, Marina Michalak, Jadwiga Bilska, Izabella Krucińska „Badanie anteny tekstylnej w warunkach eksploatacyjnych”, Krajowa Konferencja Radiokomunikacji, Radiofonii i Telewizji KKRRiT 2008, Wrocław, 9 - 11 kwietnia 2008, Wrocław
  • Hausman S., Januszkiewicz Ł, Kacprzak T. „Prosta metoda pomiaru przenikalności dielektrycznej materiałów podłożowych anten tekstylnych”, Zeszyty Naukowe Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej: Radiokomunikacja, Radiofonia i Telewizja, Gdańsk, 2007, str. 311–314.
  • Mardini W., Hausman S., Januszkiewicz Ł. „Weryfikacja eksperymentalna symulacji propagacji fal radiowych metodą śledzenia wiązek”, Zeszyty Naukowe Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej: Radiokomunikacja, Radiofonia i Telewizja, Gdańsk, 2007, str. 451–454.
  • Januszkiewicz Ł. „The frequency domain method of velocity factor measurement in transmission line”, Radar Symposium, 2006. IRS 2006. 24-26 May 2006 Page(s):1 – 4
  • Januszkiewicz Ł, Hausman S. “Application of UTD, MoM, and FDTD to the Scattering Problem of a Finite PEC Cylinder”, 7th International Radar Symposium IRS'06, Kraków, May 24-26 2006
  • Hausman S., Januszkiewicz Ł, Michalak M, Kacprzak T., Krucińska I. „High Frequency Dielectric Permittivity of Nonwovens”, Fibres & Textiles in Eastern Europe, January / December 2006, Vol. 14, No. 5 (59), str. 60–63.
  • Januszkiewicz Ł, Czarnecki M, Hausman S. „Modelowanie anteny spiralno-stożkowej siatką przewodzącą z użyciem metody momentów”, Krajowa Konferencja Radiokomunikacji, Radiofonii i Telewizji KKRRiT 2006, Poznań, 7-9 czerwca 2006, Poznań.
  • Januszkiewicz Ł., Materka A. “Optymalizacja konstrukcji anteny szerokopasmowej z wykorzystaniem programu NEC i środowiska Matlab”, Krajowa Konferencja Elektroniki 2006, Darłówko Wschodnie, str. 529 – 534
  • Januszkiewicz Ł., Czarnecki M. “Simulation of a Broadband Antenna with the Method of Moments”, Radioengineering, Vol. 14, No. 4, December 2005, Page(s): 43 – 47.
  • Januszkiewicz Ł, Hausman S., Czarnecki M. "Modelowanie rozkładu pola w otoczeniu walca przewodzącego na granicy stosowalności UTD i MOM", Krajowa Konferencja Radiokomunikacji Radiofonii i Telewizji KKRRiT 2005, Kraków, 15-17 czerwca 2005, str. 191-194.
  • Januszkiewicz L., Hausman S. “Combined spiral-discone broadband antenna for indoor applications”, Personal, Indoor and Mobile Radio Communications, 2004. PIMRC 2004. 15th IEEE International Symposium on Volume 1, 5-8 Sept. 2004 Page(s):422 – 426
  • Januszkiewicz Ł. „Szerokopasmowa antena spiralno-stożkowa o zredukowanych wymiarach”, Krajowa Konferencja Radiokomunikacji Radiofonii i Telewizji, Wrocław, 2003, Str.: 233 – 235.
  • Hausman S., Czarnecki M., Korbel P., Januszkiewicz Ł. „Pomiarowa weryfikacja modelu dyfrakcji i odbicia fali elektromagnetycznej dla walca przewodzącego”, Krajowa Konferencja Radiokomunikacji Radiofonii i Telewizji KKRRiT'03, Wrocław, 25-27 czerwca 2003, str. 271-274.
  • Januszkiewicz Ł., Hausman S. „Zastosowanie metody momentów do symulacji charakterystyk anteny szerokopasmowej”, VII Poznańskie Warsztaty Telekomunikacyjne 2002, Poznań, 12-13 grudnia, 2003, str. 5.6-1 - 5.6-5.
  • Januszkiewicz Ł., Korbel P. „Szerokopasmowa antena przeznaczona do pracy we wnętrzach budynków”, Krajowa Konferencja Radiokomunikacji Radiofonii i Telewizji, Gdańsk 2002, Str.: 69 – 72

TELEKOMUNIKACJA jest wszędzie !!

• radio
  • telewizja
  • mikrofale
  • telefon
  • internet

Z nami odkryjesz tajemnice telekomunikacji !!

Przydatne linki:
Instytut Elektroniki
telekomunikacja, elektronika medyczna, termografia
Politechnika Łódzka
strona główna Politechniki

Migawki

Zakład Telekomunikacji! Dla Ciebie - sprawdź ofertę przygotowaną przez Zakład. Telekomunikacja - to jest TO!