Application of Java EE Web Services Technology to mobile services delivery

Autor pracy: mgr inż. Tomasz Pająk

Opiekun: dr inż. Piotr Korbel

Wyróżnienie w konkursie „TT-Hi-Tech” (2009 r.) organizowanym przez Wydział Fizyki Technicznej, Informatyki i Matematyki Stosowanej PŁ i firmę Transition Technologies.

Celem pracy magisterskiej było zbadanie, czy technologa Java EE Web Services może być skutecznie stosowana w udostępnianiu usług dla urządzeń mobilnych w kontekście heterogenicznych systemów informatycznych. Inspiracją dla pracy był fakt, że według prognoz dla rynku telefonii komórkowej w UE udział w rynku usług związanych z wymianą danych będzie większy niż usług polegających na komunikacji głosowej.

Na potrzeby pracy stworzony został prototypowy system umożliwiający zdalną pracę lekarzy wyposażonych w nowoczesne urządzenie mobilne typu smart phone lub PDA. System został zbudowany tylko w oparciu o darmowe narzędzia lub technologie: Spring Framework, Hibernate Framework, Apache CXF, serwer aplikacyjny GlassFish oraz baza danych MySQL.