System lokalizacji terminali WLAN wykorzystujący techniki korelacyjne

Autor pracy: inż. Piotr Wawrzyniak

Opiekun: dr inż. Piotr Korbel

Wyróżnienie w IV edycji konkursu „TT-Hi-Tech” na najlepszą pracę dyplomową z dziedziny nowoczesnych technologii organizowanym przez Wydział Fizyki Technicznej, Informatyki i Matematyki Stosowanej PŁ i firmę Transition Technologies.

III nagroda w konkursie na najlepszą pracę dyplomową inżynierską wykonaną w roku akademickim 2010/2011, organizowanym przez Zarząd Oddziału Łódzkiego SEP i Wydział Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki Politechniki Łódzkiej.

Głównym celem niniejszej pracy było opracowanie systemu lokalizacji terminali lokalnych sieci bezprzewodowych. W pracy przedstawiono przegląd najważniejszych metod stosowanych do określania położenia odbiorników sygnału radiowego. Na podstawie przeprowadzonych eksperymentów omówiono charakterystykę kanału radiowego w środowisku wewnątrz-budynkowym oraz wpływ zastosowanego terminala użytkownika na charakterystyki odbieranego sygnału. Szczegółowo omówiono zasadę działania i architekturę systemów lokalizacji terminali wykorzystujących techniki korelacyjne. W ramach realizacji części praktycznej niniejszej pracy opracowano oprogramowanie LocationFinder::WiFi, które wyznacza położenie terminala użytkownika na podstawie korelacji wyników pomiaru poziomu mocy odbieranej z punktów dostępowych sieci WLAN standardu IEEE 802.11 a/b/g/n z danymi zgromadzonymi w bazie danych referencyjnych. Przedstawiono zastosowane algorytmy oraz opisano użyte rozwiązania programistyczne. W pracy zostały przedstawione i omówione wyniki weryfikacji działania opracowanego systemu oraz wskazane dalsze możliwości poprawy dokładności wyznaczania położenia terminali lokalnych sieci radiowych.