Nasi studenci w projekcie „Najlepsi z najlepszych! 4.0.”
Poniedziałek, 14.10.2019 07:42

Bardzo miło nam poinformować, że nowatorski projekt „Inteligentne Ule” opracowany przez interdyscyplinarny zespół Studenckiego Koła Naukowego Telin zdobył dofinansowanie w ramach projektu „Najlepsi z najlepszych! 4.0.”. Studenci pracujący przy  projekcie „Inteligentne ule” to Sebastian Górecki, Arkadiusz Mączkowski, Konrad Koperek, Adam Wawrzyńczak oraz Paulina Pędziwiatr. Opiekunem merytorycznym  grupy badawczej jest pracownik Instytutu Elektroniki dr inż. Piotr Korbel. Informacje o grancie można znaleźć tutaj

W czasie ostatnich 20 lat w wielu krajach odnotowano drastyczny spadek populacji pszczoły miodnej (Apis Mellifera). Ma to bardzo poważne konsekwencje dla środowiska i upraw roślin, choćby dlatego, że pszczoły są głównymi owadami zapylającymi. Bez naturalnego procesu zapylania produkcja żywności mogłaby drastycznie zmaleć. Dotychczas zidentyfikowano tylko niektóre przyczyny nagłego spadku populacji pszczół i konieczne jest prowadzenie dalszych badań. Interdyscyplinarny zespół Studenckiego Koła Naukowe Telin, realizujący na Politechnice Łódzkiej nowatorski projekt „Inteligentne Ule”, opracował autorski system badawczy BeeHUB. Urządzenie to gromadzi dane z uli i integruje je z platformą, która przetwarza zarejestrowane sygnały. Akwizycja danych realizowana jest przez system, który opracowuje i wizualizuje dane dotyczące warunków oraz parametrów panujących w ulu. Dzięki temu użytkownik jest informowany o niepokojących sygnałach o wiele wcześniej.

Głównym założeniem projektu jest poszerzenie wiedzy o zachowaniu pszczół oraz wpływie warunków panujących w ulu na ich stan fizyczny i biologiczny. System gromadzi dane, parametryzuje je według opracowanych przez studentów algorytmów, co pozwala na odnalezienie powiązań pomiędzy zmianami parametrów, a pogorszeniem kondycji rodziny pszczelej. Celem projektu jest udział interdyscyplinarnej grupy studentów w prestiżowych, międzynarodowych sympozjach i konferencjach naukowych, gdzie studenci będą mogli zaprezentować opracowany system, działanie algorytmów, a także wyników pomiarów pochodzących z prototypów urządzeń znajdujących się na budynkach kampusu Politechniki Łódzkiej. Kolejnym celem projektu jest udział w międzynarodowym konkursie naukowym International Competition of Student Scientific Works “Black Sea Science” oraz publikacja wyników badań w renomowanych czasopismach naukowych.