Wczesna diagnostyka raka krtani
Piątek, 04.11.2022 10:27

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z najnowszą publikacją mgr inż. Justyny Kałuży i prof. Pawła Strumillo. Naukowcy z Instytutu Elektroniki wspólnie z klinicystami z Kliniki Otolaryngologii, Onkologii Głowy i Szyi, Uniwersytetu Medycznego w Łodzi opracowali metodę, która umożliwia ocenę patologii fałdów głosowych za pomocą szybkiej kamery videoendoskopowej. W pracy zaproponowao nowy Wskaźnik Asymetrii Sztywności do różnicowania wczesnego raka głośni. Uzyskane wyniki wykazały, że te patologie głośni można nieinwazyjnie rozróżnić przed badaniem histopatologicznym. Chociaż rezultaty napawają ogromnym optymizmem, konieczne są dalsze badania na większych grupach łagodnych i złośliwych zmian krtani, które pozwolą potwierdzić skuteczność tej metody.