Lista przedmiotów z materiałami udostępnionymi dla studentów

Dla_studentów
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Stereofoniczne przedstawienie wirtualnych scen 3D - symulacja urządzenia wspomagającego niewidomych

Autor pracy: Michał Bujacz

Łódzki Oddział Stowarzyszenia Elektryków Polskich uznał tę pracę za najlepszą pracę dyplomową wykonaną na Wydziale Elektrotechniki i Elektroniki PŁ w roku akademickim 2004/05. Promotorem nagrodzonej pracy był dr hab. P. Strumiłło, prof. PŁ.

Autor: Michał BujaczCelem pracy dyplomowej Michała Bujacza było znalezienie odpowiedniej metody na opisanie trójwymiarowych scen za pomocą sygnałów dźwiękowych, która mogłaby być wykorzystana w elektronicznym urządzeniu wspomagającym niewidomych. Promotorem nagrodzonej pracy był dr hab. Paweł Strumiłło z Instytutu Elektroniki PŁ.

M. Bujacz rozpoczął swoją pracę od poznania zagadnień związanych z postrzeganiem otoczenia przez osoby niewidome. Okazało się, że formowanie wyobrażeń wizualnych na podstawie dotyku lub trasy, którą porusza się niewidomy trwa u niego czterokrotnie dłużej niż u osoby widzącej.

W efekcie obserwacji i badań autor opracował program symulacyjny, który umożliwiałby poruszanie się użytkownika po prostych scenach trójwymiarowych w oparciu o wspólny "kod dźwiękowy".

Podstawowym założeniem udźwiękawiania było przełożenie dystansu w linii prostej między wirtualnym użytkownikiem a przeszkodą na dźwięk: im bliższa przeszkoda, tym wyższy dźwięk wytwarzany przez urządzenie. Odpowiednio przeszkolony użytkownik, prawidłowo interpretował sekwencję:

  • wysoki dźwięk - przeszkoda jest blisko,
  • sekwencja malejących, następnie rosnących tonów - narożnik,
  • krótka cisza - przestrzeń,
  • obniżająca się sekwencja tonów - ściana.

Aby dźwięki były bardziej przyjazne dla ucha, tony wydawane przez komputer zamieniono na tony wydawane przez instrumenty muzyczne.

Ukończony program symulacyjny przetestowano na grupie 10 ochotników - 5 kobiet i 5 mężczyzn w wieku od 14 do 52 lat. Każdy z uczestników był szkolony przez 2-4 godzin w obsłudze programu i wykorzystaniu kodu dźwiękowego do postrzegania wirtualnych scen. Gdy ochotnik zaznajomił się z programem, przeprowadzano wraz z nim serię eksperymentów sprawdzających skuteczność, z jaką może odtworzyć udźwiękowione sceny i poruszać się w wirtualnym środowisku z niewidocznymi przeszkodami. Próby przebiegły pomyślnie.

Uzyskane wyniki i zarejestrowane opinie osób mogą w przyszłości posłużyć do udoskonalenia najczęściej wybieranych metod udźwiękawiania przestrzeni. Będą one także wykorzystane do prac nad elektronicznym urządzeniem wspomagającym osoby niewidome w samodzielnym poruszaniu się. Takie urządzenie jest obecnie projektowane w Zakładzie Elektroniki Medycznej Politechniki Łódzkiej.

Konkurs SEP jest organizowany co rok. Przy ocenie Komisja konkursowa bierze pod uwagę m.in. nowoczesność tematyki, użyteczność uzyskanych wyników badań, pracochłonność oraz wykorzystanie literatury polsko i obcojęzycznej. Drugie miejsce w tegorocznym konkursie zajęła praca Przemysława Ignaciuka "ABR service flow control in ATM networks". Trzecie miejsce przyznano Jakubowi Mielczarkowi za "Projekt układu służącego do komunikacji cyfrowej, tolerującego promieniowanie".