Estymacja charakterystyki kalibracyjnej kamery termowizyjnej
Poniedziałek, 02.01.2023 00:00

alt

W najnowszej swojej pracy dr Robert Olbrycht opisuje opracowaną metodę umożliwiającą analityczną estymację charakterystyki kalibracyjnej kamery termowizyjnej oraz jej wartości parametru NETD z dowolnym filtrem o znanej charakterystyce współczynnika transmisji widmowej. Metoda ta nie wymaga fizycznego posiadania filtru i montażu go w kamerze. Konieczna jest natomiast znajomość rzeczywistej (lub estymowanej) charakterystyki kalibracyjnej kamery bez filtru.

Zastosowanie opracowanej metody polega na analitycznym wyznaczeniu zależności pomiędzy temperaturą powierzchni modelu ciała doskonale czarnego a obliczonym z modelu natężeniem (egzytancją) promieniowania podczerwonego docierającego do detektora kamery. Wymaga to znajomości parametrów kamery takich jak czułość widmowa detektora oraz transmisja widmowa i temperatura elementów w jej torze optycznym.

Więcej szczegółów znajdziecie tutaj.